• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
אבחנה

קריטריונים חדשים לאבחנת טרשת העור (SSC): רגישים ויעילים יותר

עיבוי עור פרוקסימלית ל-MCPJ מספיק לבדו לאבחנת המחלה; הקריטריונים החדשים השיגו רגישות וסגוליות עדיפים על הקריטריונים הקיימים

23.10.2013, 09:00

בשל הרגישות הירודה של קריטריוני ה-American College of Rheumatology הקיימים משנת 1980 לסיווג טרשת העור (systemic sclerosis‏, SSC) בשלביה המוקדמים ובצורתה העורית המוגבלת, ניסחו במשותף ה-American College of Rheumatology וה-European League Against Rheumatism קריטריונים חדשים לסיווג SSC. שיטת הסיווג החדשה מוצגת במאמר שהתפרסם לאחרונה באתר כתב העת Arthritis & Rheumatism.

עיבוי עור האצבעות קריבנית (פרוקסימלית) למפרק עצמות המסרק והגלילים (metacarpophalangeal joint) מספיק לבדו לסיווג החולה כסובל מ-SSC. בהיעדר קריטריון זה, ניתן להתבסס על שבעה קריטריונים אחרים בעלי משקל שונה:

1. עיבוי עור האצבעות
2. נגעי קצה האצבעות
3. הרחבת כלי דם (telangiectasia)
4. נימים מעוותים בקפל הציפורן
5. מחלת ריאות בין-רקמתית (interstitial lung disease) או יתר לחץ-דם ריאתי
6. תופעת ריינו (Raynaud)
7. נוגדנים הקשורים לSSC

בבדיקת דיוק הקריטריונים על מדגם של חולי SSC וחולי מחלות דומות השיגו קריטריונים אלו רגישות של 91% וסגוליות של 92% לאבחנת SSC, לעומת רגישות וסגוליות של 75% ו-72%, בהתאמה, שהשיגו הקריטריונים הישנים משנת 1980. הקריטריונים החדשים זיהו את כל החולים שזיהו הקריטריונים הישנים בנוסף לזיהוי מספר מקרים נוספים שהקריטריונים הישנים לא סיווגו כחולי SSC. בהשוואה מול החלטת צוות מומחים על קבוצת מטופלים עם וללא SSC סיווגו הקריטריונים החדשים את החולים בהתאמה מלאה להחלטות צוות המומחים.

את התוצאות מסכמים המחברים בקביעה, כי הקריטריונים החדשים של ה-American College of Rheumatology וה-European League Against Rheumatism עדיפים על פני קריטריוני הAmerican College of Rheumatology משנת 1980 וצפויים לאבחן חולים רבים יותר נכונה כסובלים מהמחלה.

מקור:
Van den Hoogen F, Khanna D, Fransen J, et al. 2013 Classification Criteria for Systemic Sclerosis: An American College of Rheumatology/European League Against Rheumatism Collaborative Initiative. Arthritis Rheum [Internet] 2013 [cited 2013 Oct 18];:NA–NA.

נושאים קשורים:  אבחנה,  systemic sclerosis,  scleroderma,  טרשת העור,  מחקרים
תגובות