• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
מחקרים

מחקר: שילוב כונדרואיטין וגלוקוזאמין נמצא יעיל כמו celecoxib בכאבי ברכיים הנובעים מאוסטאוארתריטיס

בשתי קבוצות המחקר הודגמה ירידה של יותר מ-50% בנפיחות המפרק. תופעות הלוואי היו משניות, ודומות בשתי קבוצות המחקר

אוסטיאוארתריטיס בברך שמאל
אוסטיאוארתריטיס בברך שמאל

אוסטאוארתריטיס (OA) היא מחלת המפרקים הנפוצה ביותר בעולם המערבי. שיעוריה עולים עם התבגרות האוכלוסייה, והיא צפויה להיות הגורם הרביעי לנכות פיזית עד לשנת 2020.

הטיפול הסטנדרטי ב-OA מתמקד בהפחתת התסמינים באמצעות אנלגטיקה ונוגדי דלקת שאינם סטרואידלים, אך הללו עשויים לגרום לפגיעה גסטרו-אינטסטינלית או קרדיו-וסקולרית. השימוש בגלוקוזאמין ובכונדרואיטין הנו פרקטיקה נפוצה לטיפול באותם תסמינים בדיוק.

מטרת מחקר זה היא להשוות את יעילות ובטיחות השילוב של כונדרואיטין וגלוקוזאמין מול Celecoxib במטופלים עם OA של הברך בדרגה בינונית עד חמורה.

המחקר, שהינו כפול סמיות, התקיים במספר מרכזים רפואיים בצרפת, בגרמניה, בפולין ובספרד. 606 המשתתפים חולקו לקבלת שילוב גלוקוזאמין וכונדרואיטין (1,500+1,200 מ"ג ליום) או 200 מ"ג celecoxib ליום למשך שישה חודשים.

תוצאות עיקריות: בקבוצת ה-celecob נמצאה ירידה של 185.7 בכאב, לפי מדד WOMAC, לעומת 186.8 באותו מדד בקבוצת שילוב הכונדרואיטין עם גלוקוזאמין. תוצאה זו הדגימה היעדר נחיתות (non inferiority) לשימוש בכונדרואיטין עם גלוקוזאמין מול celecoxib, בהתאם לקריטריונים שהוגדרו לכך.

תוצאות משניות: בשתי קבוצות המחקר הודגמה ירידה של יותר מ-50% בנפיחות המפרק. תופעות הלוואי היו משניות, ודומות בשתי קבוצות המחקר.

מסקנות: לשילוב כונדרואיטין עם גלוקוזאמין יעילות דומה ל-celecoxib בהפחתת כאב, בהפחתת נפיחות במפרק כמו גם בהפחתת קשיי תפקוד ומגבלת תנועה, במטופלים עם OA סימפטומטי של הברך, אחרי 6 חודשים.

מקור:
Combined chondroitin sulfate and glucosamine for painful knee osteoarthritis: a multicentre, randomised, double-blind, non-inferiority trial versus celecoxib.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אוסטאוארתריטיס,  OA,  מחלקת פרקים,  ברך
תגובות