• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
מחקרים

תוצאות טובות לשימוש בדופילומאב לטיפול באטופיק דרמטיטיס

התרופה נבדקה בקרב חולים מבוגרים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס בינונית עד חמורה, ועשויה להוות טיפול יעיל במחלה ובמניעת התלקחויות

13.07.2014, 08:53

דופילומאב (DUPILUMAB) הוא נוגדן אנושי מונוקלונלי המעכב את הפעילות של אינקטרלוקין 4 ואינטרלוקין 13. התרופה נמצאה יעילה לאסתמה וכן לאנשים הסובלים מרמה גבוהה של איוזינופילים. אינטרלוקין 4 ואינטרלוקין 13 נמצאו קשורים בפתוגנזה של אטופיק דרמטיטיס.

במאמר זה מובאות תוצאות מארבעה מחקרים קליניים, רנדומליים מבוקרים, רב מרכזיים וכפולי סמיות, שנועדו לבחון את יעילות התרופה לטיפול באטופיק דרמטיטיס בינונית עד חמורה במבוגרים.

שני מחקרים, שנמשכו 4 שבועות, בחנו מינונים שונים של טיפול (75 מ"ג, 150 מ"ג, 300 מ"ג) מול פלסבו. הטיפול הביא לשיפור קליני משמעותי, שהשתקף גם ברמות הביומרקרים, באופן תלוי מינון.

מחקר המשך במינון 300 מ"ג למשך 12 שבועות הביא לשיפור של לפחות 50% בשטח האקזמה ובאינדקס החומרה (EASI-50) ב-85% מהמטופלים בדופילומאב לעומת 35% בפלסבו (P<0.001). ל-40% מהמטופלים בקבוצת הדופילומאב היה ציון של בין 0-1 בהערכת החוקר הגלובלית (מצביע על היעלמות או כמעט היעלמות של הלזיות העוריות) לעומת 7% בקבוצת הפלסבו (P<0.001). שיעור הגרד גם כן השתפר משמעותית עם הטיפול לעומת פלסבו.

בהמשך נערך מחקר רביעי, שנמשך 4 שבועות ובו נבדק טיפול משולב בדופילומאב ובגלוקוקורטיקואידים טופיקליים לעומת טיפול בגלוקוקרטיקואידים טופיקליים בלבד (בתוספת זריקת פלסבו). 100% מהחולים בקבוצת הטיפול המשולב השיגו 50% שיפור לפחות בשטח האקזמה ובאינדקס החומרה (EASI-50) לעומת 50% בקבוצה שטופלה בסטרואידים טופיקליים בלבד. זאת, למרות שאלו שטופלו בסטרואידים בלבד השתמשו בכמות כפולה מאלו שטופלו בטיפול המשולב. זיהום עורי התרחש בשכיחות גבוהה יותר בקבוצת הפלסבו. נזופרינגיטיס וכאבי ראש היו תסמיני הלוואי הנפוצים בקבוצת הטיפול.

החוקרים מסכמי, כי דופילומאב הביא לשיפור מהיר ומשמעותי אצל חולים שסובלים מאטופיק דרמטיטיס בינונית-חמורה לפי המחקרים שהוצגו במאמר.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Beck L. A., Thaçi D, Hamilton J. D., et al. Dupilumab Treatment in Adults with Moderate-to-Severe Atopic Dermatitis. N Engl J Med. 2014; 371:130-139.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דופילומאב,  DUPILUMAB,  נוגדן אנושי מנוקלונלי,  IL-4,  IL-13. אטופיק דרמטיטיס
תגובות