• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
חדשות

מיזוג ענק: AbbVie רכשה את Shire הבריטית ב-55 מיליארד דולר

מומחים העריכו כי מטרת העסקה היא להעביר את בסיס המס של החברה האמריקאית לאירלנד, וכך לחסוך כ-10% מהמס שעליה לשלם

חברת התרופות האמריקאית AbbVie, שהתפצלה ב-2013 מאבוט, הודיעה בסוף השבוע כי תרכוש את חברת התרופות הבריטית Shire ב-32 מיליארד ליש"ט (54.8 מיליארד דולר). החברה הבריטית דחתה קודם לכן הצעת רכש בסך 46.5 מיליארד דולר. ההערכות כי היא עומדת להירכש בידי חברה אחרת פורסמו בשנה האחרונה.

AbbVie ראתה בחברה הבריטית, המייצרת בעיקר תרופות למחלות נדירות, את המתחרה העיקרית שלה בשוק האירופי. עם זאת, הסיבה העיקרית לרכישה היתה שמטה החברה הבריטית ממוקם בדבלין, והעברת בסיס המס מארה"ב לאירלנד ייתרגם להפחתת נטל המס שלה מ-22% ל-13%.

כ-60% מהכנסות החברה האמריקאית נובעות ממכירות התרופה אדאלימומב (יומירה) לטיפול בדלקת פרקים, הנחשבת לתרופה הנמכרת בעולם. ההגנה על הפטנט שלה בארה"ב תפוג בסוף 2016.

המיזוג החדש ייצור את אחת מענקיות תעשית התרופות בעולם, עם מכירות שנתיות בסך 25 מיליארד דולר ושווי שוק של 137 מיליארד דולר (כמו שוויין של בואינג או מקדונלדס). החברה הממוזגת תעסיק יחד כ-30 אלף עובדים בעולם.

העסקה הנוכחית אינה הניסיון הרכש הראשון של חברה אמריקאית בבריטניה. "פייזר" הציעה לפני כחודשיים 118 מיליארד דולר לרכישת חברת "אסטרה-זנקה", אבל ההצעה נכשלה. היא נחשבת עד כה להצעת הרכש הגדולה ביותר בהיסטוריה של תעשיית התרופות העולמית.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  תרופות נדירות,  Shire,  מיזוגים ורכישות,  Abbvie,  יומירה,  אדאלימומב,  תרופות גנריות,  Humira
תגובות