• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
מחקרים

כיבים באצבעות מרמזים על מעורבות איברי מערכת העיכול בטרשת רב מערכתית

חוקרים מצאו קשר מובהק בין פצעי כיב באצבעות הידיים לבין מעורבות של איברי מערכת העיכול, בקרב מטופלים שאובחנו בשלב מוקדם מאוד עם טרשת רב מערכתית

05.02.2015, 08:28
טרשת העור, Systemic Sclerosis (צילום: ויקיפדיה)
טרשת העור, Systemic Sclerosis (צילום: ויקיפדיה)

מחקר חדש העריך את הקשר האפשרי שבין נגעים באצבעות הידיים לבין אבחון מוקדם מאוד של טרשת רב מערכתית (systemic sclerosis, SSc) וקשר אפשרי למעורבות של איברים פנימיים.

110 מטופלים שאובחנו בשלב מוקדם מאוד עם SSc נבדקו עבור נוכחות כיבים, צלקות שקועות (pitting scars), שקיעה תת-עורית של גושי סידן (calcinosis) או נמק באצבעות הידיים, בנוסף לאנומליות בציפורניים, רמות נוגדנים עצמיים ספציפיים למחלה (ACA ו-anti-topo I) ומעורבות של האיברים הפנימיים.

כרבע מהנבדקים היו עם היסטוריה של כיבים או עם כיבים פעילים באצבעות הידיים

תוצאות הבדיקות הראו, כי כרבע מהנבדקים היו עם היסטוריה של כיבים או עם כיבים פעילים באצבעות הידיים. רוב הנבדקים שהיו עם כיבים פעילים בעת הבדיקה סבלו מכיבים בעבר. רק ארבעה מטופלים דיווחו על היסטוריה של צלקות שקועות באצבעות.

נמצא קשר מובהק בין כיבים באצבעות לבין ממצאים פתולוגיים בבדיקת מנומטריה של הוושט.

עוד נמצא, כי מטופלים שאובחנו עם SSc בשלב מוקדם מאוד, שלא נמצאה אצלם מעורבות של האיברים הפנימיים, לא סבלו מכיבים באצבעות. כיבים באצבעות נמצאו רק בקרב מטופלים שאצלם אותרה מעורבות של האיברים הפנימיים.

החוקרים מסכמים, כי כיבים באצבעות הידיים של מטופלים שאובחנו בשלב מוקדם עם SSc עשויים לרמז על מעורבות מוקדמת של האיברים הפנימיים, בפרט של איברי מערכת העיכול.

מקור:
Cosimo Bruni, Serena Guiducci, Silvia Bellando-Randone, Gemma Lepri, Francesca Braschi, Ginevra Fiori, Francesca Bartoli, Francesca Peruzzi, Jelena Blagojevic, andMarco Matucci-Cerinic. Digital ulcers as a sentinel sign for early internal organ involvement in very early systemic sclerosis. First published online: July 26, 2014.

נושאים קשורים:  מחקרים,  כיבים,  טרשת רב מערכתית,  טרשת העור,  סקלרודרמה,  systemic sclerosis,  SSc
תגובות