• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
מחקרים

סיכון לזיהום חמור בטיפול ביולוגי בחולים עם דלקת פרקים שגרונית

חוקרים מצאו, כי כי מינון סטנדרטי ומינון גבוה של תרופות ביולוגיות (בנוסף או ללא DMARDs) קשור בעלייה בזיהומים חמורים

03.06.2015, 09:20
דלקת פרקים שגרונים בידיים (צילום: אילוסטרציה)

זיהומים חמורים הינם מקור דאגה עיקרי לחולים השוקלים טיפולים לדלקת פרקים שגרונית (rheumatoid arthritis). הראיות אינן חד משמעיות בנוגע לשאלה אם תרופות ביולוגיות קשורות לעלייה בסיכון לזיהום חמור בהשוואה לטיפול הנהוג בתרופות הנוגדות פעילות ראומטית (disease-modifying antirheumatic drugs - DMARDs).

החוקרים ביצעו סקירה שיטתית ומטה אנליזה של זיהומים חמורים בחולים המטופלים עם תרופות ביולוגיות בהשוואה לחולים שטופלו עם DMARDs.

בוצע חיפוש שיטתי בספרות במסדי הנתונים Medline, Embase, Cochrane Central Register of Controlled Trials ו-ClinicalTrials.gov מאז הקמתם ועד ה-11 בפברואר 2014. מילות החיפוש כללו את המושגים "biologics", "rheumatoid arthritis" וכן מילים נרדפות למושגים הללו. המחקרים נכללו במטה-אנליזה אם הם כללו תרופה ביולוגית מאושרת ודיווח על זיהומים רציניים. בוצעה הערכה של הסיכון להטיות עם Cochrane Risk of Bias Tool. החוקרים ביצעו מטה-אנליזה ברשת בייסיאנית של מחקרים שפורסמו והשתמשו במודל דו-איברי לסיכוי, על מנת להעריך את הסיכון לזיהומים חמורים בחולים עם דלקת פרקים שגרונית שטופלו בתרופות ביולוגיות בהשוואה לחולים שטופלו בטיפול הנהוג עם DMARDs.

יחס הסיכויים (OR) לזיהום חמור היה התוצאה הראשונית שנבדקה עבור השפעות הטיפול, ורווח האמינות 95% (credible intervals - רווח סמך ביסיאני) חושב בשיטת Markov Chain Monte Carlo.

במהלך הסקירה השיטתית זוהו 106 מחקרים שדיווחו על זיהומים חמורים וכללו חולים עם דלקת פרקים שגרונית שקיבלו טיפול בתרופות ביולוגיות. בהשוואה לטיפול הנהוג עם DMARDs, מינון סטנדרטי של תרופות ביולוגיות (יחס סיכויים: 1.31, רווח אמינות: 1.58-1.09) ומינון גבוה של תרופות ביולוגיות (יחס סיכויים:1.90, רווח אמינות: 2.39-1.50) היו קשורים בסיכון גבוה יותר לזיהומים חמורים, בעוד שמינון נמוך של תרופות ביולוגיות (יחס סיכויים: 0.93, רווח אמינות: 1.33-0.65) לא היה קשור בסיכון גבוה יותר.

הסיכון היה נמוך יותר מטופלים שלא קיבלו טיפול במטוטרקסט בעבר (methotrexate naive) בהשוואה לחולים שקיבלו טיפול בעבר ב-DMARDs או חולים שקיבלו טיפול בתרופות ביולוגיות עם Anti-TNF. העלייה המוחלטת לשנה במספר הזיהומים החמורים ל-1000 חולים המקבלים טיפול הייתה בטווח שבין 6, עבור חולים המקבלים מינון סטנדרטי של תרופות ביולוגיות, לבין 55, לטיפול משולב בתרופות ביולוגיות, בהשוואה לטיפול הנהוג עם DMARDs.

החוקרים מסכמים, כי מינון סטנדרטי ומינון גבוה של תרופות ביולוגיות (בנוסף או ללא DMARDs) קשור בעלייה בזיהומים חמורים בחולים עם דלקת פרקים שגרונית, בהשוואה לחולים המקבלים את הטיפול הנהוג ב-DMARDs, למרות שבמינון נמוך של תרופות ביולוגיות לא נצפתה עלייה כזו.

החוקרים ממליצים לקלינאים לקיים דיון עם חולי דלקת פרקים שגרונית על האיזון בין הרווח לנזק שיכול להיגרם מטיפול בתרופות ביולוגיות.

מקור:
Singh, J. A., Cameron, C., Noorbaloochi, S., Cullis, T., Tucker, M., Christensen, R., . . . Wells, G. A. Risk of serious infection in biological treatment of patients with rheumatoid arthritis: a systematic review and meta-analysis. The Lancet. doi: 10.1016/S0140-6736(14)61704-9

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת פרקים שגרונית,  DMARDs,  תרופות ביולוגיות,  זיהום חמור
תגובות