• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
מחקרים

איתור סינוביטיס בבדיקת דופלר מנבא כישלון של הפחתת הטיפול הביולוגי בדלקת מפרקים שגרונית

מחקר מצא, כי צמצום הטיפול הביולוגי בקרב מטופלים עם דלקת מפרקים שגרונית בנסיגה ממושכת עשוי להיכשל בקרב מטופלים שאובחנו בבדיקת דופלר עם סינוביטיס או שהיו מלכתחילה עם ציון גבוה ב-DAS28

25.08.2015, 11:59
בדיקת דופלר (צילום: אילוסטרציה)

מחקר זה בחן את הערך הנבואי (predictive value) של איתור סינוביטיס (synovitis) בבדיקת דופלר (ultrasound Doppler), ביחס לחוסר היכולת לצמצם את השימוש בטיפול ביולוגי בקרב מטופלים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis - RA) הנמצאים בנסיגה קלינית ממושכת.

למחקר גויסו 77 מטופלים עם RA בנסיגה קלינית ממושכת - 52 נשים ו-25 גברים - אשר טופלו בתרופות ביולוגיות במינון קבוע. הטיפול התרופתי צומצם בהדרגה על ידי הגדלת המרווחים בין מתן הזריקות התת-עוריות של התרופות הביולוגיות והפחתת מינון התרופות הניתנות בעירוי. כשלון של הפחתת הטיפול התרופתי הוערך לאחר שישה ו- 12 חודשים, ונערכה בדיקת דופלר ב-42 מפרקים, אשר בחנה נוכחות של גדילת יתר סינוביאלית (B-mode synovial hypertrophy) ואת דירוגה (0-3).

כמו כן, בוצעה בקו הבסיס בדיקה של מפרקים סינוביאלים עם סיגנל דופלר מוגבר (synovial power Doppler signal) על ידי ריאומטולוג, כאשר הנתונים הקליניים ותוצאות בדיקות המעבדה היו סמויים. צילומים רדיולוגיים של כפות הידיים וכפות הרגליים נלקחו בקו הבסיס ולאחר 12 חודשי מעקב.

מבין 77 מטופלי המחקר, 46 (60%) היו תחת טיפול ביולוגי הניתן בזריקות תת-עוריות ו-31 (40%) קיבלו טיפול זה בעירוי ורידי. לאחר 12 חודשים, 35 מטופלים (45.5%) חוו כישלון של צמצום הטיפול, מתוכם 23 (30% מכלל המטופלים) חוו אירועים קליניים במהלך ששת החודשים הראשונים לצמצום הטיפול.

ניתוח רגרסיה לוגיסטית העלה, כי גורמי הניבוי הבלתי תלויים לכישלון צמצום הטיפול הביולוגי לאחר שישה ו-12 חודשים היו הציון הגלובלי בבדיקת דופלר בסיגנל מוגבר וציון SAD28 בקו הבסיס, בהתאמה. איתור סינוביטיס בבדיקת דופלר היה גורם הניבוי החזק ביותר לכשלון צמצום הטיפול הביולוגי.

יש לציין, כי אף אחד מהמטופלים לא חווה התקדמות רדיולוגית במהלך שנת המעקב.

מחקר זה הוכיח, כי סינוביטיס שאובחנה בבדיקת דופלר עשוי לנבא כשלון של צמצום הטיפול הביולוגי בקרב מטופלים עם RA הנהנים מנסיגה ממושכת.

מקור:
Esperanza Naredo, Lara Valor, Inmaculada De la Torre, María Montoro, Natalia Bello,Julia Martínez-Barrio, Lina Martínez-Estupiñán, Juan Carlos Nieto, Juan Gabriel Ovalles-Bonilla, Diana Hernández-Flórez, Carlos M. González, Francisco Javier López-Longo, Indalecio Monteagudo, and Luis CarreñoEditor's Choice: Predictive value of Doppler ultrasound-detected synovitis in relation to failed tapering of biologic therapy in patients with rheumatoid arthritis; Rheumatology (2015) 54 (8): 1408-1414 doi:10.1093/rheumatology/kev006

נושאים קשורים:  מחקרים,  סינוביטיס,  synovitis,  דופלר,  ultrasound Doppler,  דלקת מפרקים שגרונית,  rheumatoid arthritis,  גדילת יתר סינוביאלית,  synovial power Doppler signal,  טיפול ביולוגי,  כשלון הטיפול,  צמצום טיפול תרופתי
תגובות