• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
חדשות

מרפאה חדשה לטיפול במחלת העור הידראדניטיס סופורטיבה נפתחה ב"הדסה"

את המרפאה בבית החולים בעין כרם ינהל ד"ר יובל רמות; העריך בשיחה עם "דוקטורס אונלי", כי חולים בישראל מאובחנים רק שבע שנים לאחר שלקו במחלה

המרכז הרפואי "הדסה" עין כרם (צילום: יח"צ)
המרכז הרפואי הדסה עין כרם (צילום: יח"צ)

המרכז הרפואי "הדסה" עין-כרם הודיע אתמול (יום ב') על פתיחת מרפאה חדשה לאבחון ולטיפול במחלת העור הכרונית הקשה הידראדניטיס סופורטיבה. למנהל המרפאה מונה ד"ר יובל רמות. בית החולים מסר, כי זו מרפאה מקצועית ייעודית ראשונה לנושא זה בירושלים. המחלה מתאפיינת בנגעי עור מודלקים, המופיעים בכל אזורי הגוף ומלווים בכאבים.

ד"ר יובל רמות (צילום: פרטי)

ד"ר יובל רמות (צילום: פרטי)

ד"ר רמות מסר ל"דוקטורס אונלי", כי בשל מאפייניה ותסמיניה, רבים מהחולים נמנעים מלהגיע לרופאים ולדווח על מצבם – כך שלא תמיד המחלה מאובחנת היטב. בנוסף, לעתים הרופאים בקהילה אינם מזהים אותה, והתוצאה היא שחולים מאובחנים לעתים רק לאחר שנים של סבל.

הספרות המקצועית מגדירה את ה-הידרדניטיס סופורטיבה (Hidradenitis Suppurativaי- HS) כמחלת עור כרונית דלקתית של זקיקי השיער, הפוגעת קשות באיכות חיי החולה. היא מאופיינת בהופעתם של נגעים דלקתיים, עמוקים ואף כואבים באזורי העור המכילים בלוטות זיעה אפוקריניות, כגון בתי שחי, מפשעות ואיברי מין.

בלוטות הזיעה האלה, באופן תקין, מפרישות חומר חלבי חסר ריח המפתח את ריחו בבואו במגע עם החיידקים שעל העור. הסיבה למחלה אינה ידועה לגמרי. מסיבה לא ברורה נוצר מצב שבו זקיקי השיער הבלתי-תקינים שבבסיסם הבלוטה נחסמים בחומר המופרש מהבלוטה, מה שיוצר תגובה דלקתית מקומית, ובהמשך נוצרים גושים דלקתיים כואבים, עד כדי יצירה של מורסות ואבצסים.

על מנת להעלות את המודעות למחלה, תקיים מחר (ד') מחלקת רפואת העור בהדסה עין-כרם כנס מקצועי הפתוח גם לציבור הרחב, שבו תינתן סקירה על המחלה והטיפולים בה

המהלך הקליני כולל התלקחויות חוזרות ונשנות של אבצסים, המפרישים תוכן מוגלתי, לרוב בעל ריח רע ונטייה להצטלקות של העור. בכמה דיווחים מכנים את המחלה גם Acne Inversa - שם הבא להעיד על מופע המחלה, ועל נגעים דלקתיים באזורי הקפלים של הגוף.

נשים נוטות לסבול מהמחלה בשיעור הגבוה פי שלושה מזה של גברים. המחלה נוטה להתפתח בעשור השלישי לחיים, על אף שתוארה גם בקרב ילדים ובאנשים מבוגרים יותר. שכיחותה ככל הנראה יורדת לאחר גיל 50.

כשליש מהחולים מדווחים על היסטוריה משפחתית של המחלה ונמצאו מספר גנים הקשורים למחלה. היא גם קשורה במספר תחלואות נלוות: תסמונת מטבולית, דלקות מפרקים, מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס כיבית) ודיכאון.

על שכיחותה בישראל הדגיש ד"ר רמות כי אין כיום מידע מדויק, אולם ההערכה היא שזו דומה למצב בשאר מדינות העולם המערבי - כ--1% מכלל האוכלוסייה. "עם זאת", הוסיף, "סביר להניח כי שכיחותה האמתית גבוהה הרבה יותר, בשל הקושי להגיע לאבחנה נכונה".

"הקושי בהגעה לאבחנת המחלה נובע משלוש סיבות", מסר ד"ר רמות, "מהלך המחלה אצל רוב החולים מתאפיין בהופעה של אבצסים ופרונקלים באופן התקפי. כאשר החולים מגיעים לרופא, הם לרוב מטופלים באופן כירורגי חד פעמי, בדרך כלל באמצעות ניקור הנגע המוגלתי. אלא שלעתים קרובות, האופי הכרוני והחוזר של המחלה איננו עולה במסגרת הבדיקה המתבצעת אצל הרופא ולכן החולה איננו זוכה להתייחסות ההולמת".

לדבריו, "סיבה נוספת היא שלמרבה הצער קיים חוסר ניכר במודעות למחלה גם מצד רופאי המשפחה. הסיבה השלישית: בשל מיקום הנגעים ואופיים, מטופלים רבים מתביישים או מהססים לפנות לבדיקה הרפואית – ופונים רק כשמצבם כבר קשה ביותר".

פרק הזמן הממוצע מהופעת התסמינים ועד שמושגת האבחנה המדויקת, אמר ד"ר רמות, עשוי להגיע ל-7 שנים. "לא ידוע לנו כמה חולים אינם מאובחנים, אך מדובר בישראל, ככל הנראה, באלפים".

לאחרונה, הוסיף, אישר משרד הבריאות שימוש בתרופה נוגדת הדלקת יומירה, השייכת לקבוצת התרופות נוגדי ה-TNF, לטיפול בחולי הידראדניטיס סופורטיבה פעילה ובדרגה בינונית-קשה, אשר לא הגיבו היטב לטיפולים המקובלים האחרים. כרגע התרופה איננה נמצאת עדיין בסל התרופות.

על מנת להעלות את המודעות למחלה הייחודית, תקיים מחר (ד') מחלקת רפואת העור בהדסה עין-כרם החל מהשעה 17:30 כנס מקצועי הפתוח גם לציבור הרחב, שבו תינתן סקירה על המחלה והטיפולים הנדרשים, בכלל זה על הטיפולים הכירורגיים. חולה תציג את סיפור התמודדותה עם המחלה ויימסרו פרטים על עמותה חדשה לתמיכה בחולים אלו שהוקמה באחרונה.

הרופאים המרצים יהיו פרופסור אברהם זליטוגורסקי, מנהל מחלקת עור בהדסה, ד"ר רמות, וד"ר ניקולאס סגורוס, מהמחלקה לכירורגיה פלסטית.

נושאים קשורים:  חדשות,  הידראדניטיס סופורטיבה,  המרכז הרפואי "הדסה",  ד"ר יובל רמות,  מחלת עור,  יומירה
תגובות
 
06.01.2016, 21:48

טוב מאוחר.. איחולי לד"ר רמות.

אנונימי/ת
26.03.2016, 08:04

הבן שלי בן 29 וסובל מ H.S הרבה שנים עם כל מה שמשתמע מהמחלה. מאוד אשמח להפנותו למרפאתכם, כיצד ניתן לעשות זאת?

אנונימי/ת
07.06.2016, 09:37

התרופה המונעת זה מים וסבון בתדירות גבוה !!
ואיסור מוחלט לשימוש בדאודורנטים למיניהם!!