• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
חדשות

חיידקי המעיים אצל אנשים הסובלים מתסמונת עייפות כרונית שונים לעומת אנשים בריאים

לדברי החוקרת הראשית, "יש הבדלים ביולוגיים ברורים בין אנשים עם תסמונת עייפות כרונית למי שאינם סובלים ממנה. מן הראוי להינתק באופן סופי מן הרעיון שמדובר בבעיה פסיכולוגית"

אוכלוסיית חיידקים במעיים (הדמית אילוסטרציה)

מחקר חדש זיהה תבנית בקטריאלית במערכת העיכול בקרב חולים בתסמונת העייפות הכרונית (Chronic Fatigue Syndrome, CFS), השונה מזאת המאפיינת אנשים בריאים. לדברי החוקרים, זוהי ראייה נוספת לכך שמדובר במחלה של הגוף בעלת גורמים ביולוגיים, ולא במצב פסיכולוגי.

תסמונת העייפות הכרונית מתבטאת בעייפות קיצונית וממושכת המונעת מאנשים אפילו מלבצע מטלות יום-יום שגרתיות. אין בדיקה לאבחון הבעיה הרפואית שתאשר את קיומה, וזו הסיבה שעלתה ההשערה שזה מצב פסיכולוגי ולא מחלה פיזית.

המחקר הנוכחי פורסם בחודש שעבר בכתב העת Microbiome. צוות החוקרים שאותו הובילה פרופ’ מורין האנסון, מומחית לביולוגיה מולקולרית מאוניברסיטת קורנל, גייס 48 אנשים עם CFS ו-39 ששימשו כקבוצת ביקורת. בוצעה אנליזה של דגימות חיידקים מהמעי כמות ושונות שלהם וכן נלקחו דגימות דם כדי לאתר ביו-מרקרים לדלקת.

דגימות הצואה העלו, כי אצל אנשים שסבלו מ-CFS נמצאה שונות (מגוון) נמוכה של חיידקי מעיים באופן מובהק בהשוואה לאנשים בריאים, ובבדיקות הדם נמצאו סמנים לקיומה של דלקת. כמו כן נמצאו בדם רמות גבוהות של lipopolysaccharides - מולקולות דלקתיות שעשויות להוות אינדיקציה לפיה חיידק עבר מהמעי לזרם הדם ושם יחולל תסמינים שונים של המחלה.

רמת הדיוק שהושגה בבדיקה זאת בקרב אנשים עם CFS היתה מעל 83%.
פרופ’ האנסון אמרה עם זאת כי עדיין מוקדם לקבוע שנמצאה שיטת אבחון סופית ומוחלטת ל-CFS. לדבריה, חשיבות הממצאים היא בכך שהם מציעים רמזים חדשים כדי להסביר מדוע לאנשים עם CFS תסמינים אלו.

"קיימים הבדלים ביולוגיים ברורים בין אנשים עם תסמונת העייפות הכרונית לבין אלו שאינם סובלים ממנה. יש לה קשר עם המושבה החיידקית שבמעיים על מאפייניה - ולכן מן הראוי להינתק באופן סופי מן הרעיון שמדובר בבעיה פסיכולוגית", ציינה פרופ’ האנסון.

נושאים קשורים:  חדשות,  תסמונת עייפות כרונית,  CFS,  חיידקים,  מעיים,  אבחון,  מחקר
תגובות