• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
תיעוד מצגות וכנסים

סיכום קורס סריקה על שמע (MSKUS) למפרקים

11-12 יולי 2017 | חיפה

בעשורים האחרונים אנו עדים להתפתחות מהפכנית בתחום הרימטולוגיה, בעיקר בפיתוח תכשירים טיפוליים חדשים עם יעילות רבה ופרופיל בטיחותי טוב לטיפול בדלקות מפרקים מסוגים שונים. התרופות החדשות פתחו אופק טיפולי למטופלים רבים ואפשרו להשתלט על מחלת המפרקים, למזער את הנזק למפרקים ולשמור על איכות חיים ותפקוד כללי טובים. במקביל השתנתה הגישה האבחנתית עם צורך לאבחון מחלת מפרקים מוקדם יותר, מדויק יותר ועם הערכה של גורמי סיכון למחלה פרוגרסיבית.

בדיקת סריקת על שמע – אולטרסאונד מוסקולו-סקלטלי (MSKUS) היא בדיוק הבדיקה העונה על כל הציפיות של הרימטולוגים ומאפשרת הערכת מפרקים על ידי הרימטולוג בזמן אמת ובמקביל להערכה קלינית, גישה מדויקת למפרקים לצורך ניקור או הזרקת תרופה לתוך המפרק.

משנת 2007 החל שיתוף פעולה הדוק בין האיגוד הישראלי לראומטולוגיה, היחידה הראומטולוגית בקריה הרפואית – רמב"ם ובין חברת "AbbVie" בקידום שימוש ב MSKUS בחולים עם מחלות מפרקים. כחלק מכך, נוסד IRUS – Israeli Rheumatology US School ונבנתה תכנית רב שנתית להכשרה של רימטולוגים לשימוש ב-MSKUS בהתאם לדרישות של הארגון האירופאי למלחמה במחלות מפרקים (EULAR).

צוות היחידה הרימטולוגית ברמב"ם התגייס וארגן מספר קורסים במהלך השנים (2008 ,2010, 2013) ומספר סדנאות (2009 ,2011) במסגרת IRUS. חברת AbbVie תמכה בפעילות זו ואף תמכה ברכישת מכשירי US עבור היחידות הרימטולוגיות במרכזים רבים בארץ, והשנה גם תמכה בשדרוג ורכישת מכשירים חדשניים.

במהלך השנים התגבש גרעין של רימטולוגים המעוניינים לקדם את מיומנותם בביצוע MSKUS. ושוב, בתמיכה של האיגוד הישראלי לרימטולוגיה ושל חברת AbbVie הוקמה קבוצת עבודה "כוח הקול" שמתכנסת לפעילות אקדמית ופרקטית בבית החולים "איכילוב" פעם בחודשיים.

הקורס האחרון של IRUS בתחום MSKUS התקיים ב- 11-12 ליולי 2017 במלון "קראון פלאזה", חיפה. הקורס היה עמוס בהרצאות ותרגול ידיים (Hands-on) על יד מיטת החולים. במהלך הקורס הוכשרו 27 מתמחים ומומחים צעירים ברימטולוגיה לשימוש ב-MSKUS.

המיוחד בקורס הזה היה שבנוסף להשתתפות של מרצים בעלי שם עולמי (ד"ר בטיצ'יאוטו – מילאנו, פרופ' אדר – טורונטו, ד"ר מנדל – וינה) הרצו והעבירו שיעורים פרקטיים על יד מיטת החולה מומחים ישראלים בתחום רימטולוגיה, הדימות והאורתופדיה. בקורס העבירו הרצאות ונתנו שיעורים פרקטיים על שימוש ב-MSKUS על יד מיטת החולה פרופ' בלביר-גורמן (מארגנת מדעית), פרופ' בראון, ד"ר מרקוביץ' וד"ר רוזין (היחידה הרימטולוגית – רמב"ם); פרופ' גייטיני, ד"ר פוצ'קוב (מכון דימות – רמב"ם); ד"ר אידלמן (אורתופדיה ילדים – רמב"ם); פרופ' אלקיים וד"ר פולאצ'ק (היחידה הרימטולוגית – מרכז רפואי איכילוב); פרופ' מדר (היחידה הרימטולוגית – מרכז רפואי העמק); ד"ר קלי (היחידה הרימטולוגית – מרכז רפואי בני ציון); ד"ר חדאד (שירות רימטולוגי – בית חולים כרמל). האווירה בקורס הייתה נלהבת ופורה; המתלמדים הביעו סיפוק רב ורצון להמשיך לשפר את יכולתם בביצוע MSKUS במרכזים שלהם.

במסגרת הקורס התקיימה גם ישיבה של קבוצת "כוח הקול" עם דיונים וביצועים פרקטיים מול האורחים מחו"ל.

במהלך הכנס חברות MEDLIFE, SONOSITE ו-MEDTECHNICA נתנו תמיכה טכנית למכשירי ה-US. הכנס אורגן על ידי חברת ההפקות InStyle-Events  בשיתוף פעולה עם גב' שרית אלקובי (מזכירת היחידה הראומטולוגית – רמב"ם).

אין ספק שהקורס הזה נתן למשתתפים בו כלי יעיל להערכת המפרקים אך כמו עם כל כלי עזר, מיומנות נרכשת עם הזמן תוך כדי שימוש שוטף ב-MSKUS.

לתמונות מהקורס לחצו כאן.

פרופ' בלביר-גורמן אלכסנדרה
מנהלת יחידה ראומטולוגית על שם ב.שיין
קריה הרפואית לבריאות האדם

נושאים קשורים:  תיעוד מצגות וכנסים
תגובות