• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
מחקרים

טיפול חדשני בחולים הסובלים מדלקת עורקים רקתית (Giant Cell Arteritis)

טוקיליזומאב, תרופה המעכבת את interleukin-6 receptor alpha, הניתנת יחד עם מינון פרדניזון פוחת מביאה לשיעורי הפוגה ממושכת גבוהים מאשר פרדניזון יחד עם טיפול אינבו בחולי דלקת עורקים רקתית

22.01.2018, 10:47
הדמיה: giant cell vasculitis (מקור: ויקיפדיה)

דלקת עורקים רקתית (GCA) חוזרת לעיתים קרובות לאחר הפסקת טיפול עם קורטיקוסטרואידים והשימוש בהם כרוך בתופעות לוואי מרובות. החוקרים בחנו את ההשפעה של מעכב interleukin-6 receptor alpha, טוקיליזומאב על שיעורי חזרת מחלה במהלך הפחתת מינון קורטיקוסטרואידים (Tapering) בחולים עם GCA.

המחקר נמשך כשנה בהשתתפות 251 חולים שחולקו בצורה אקראית ביחס של 2:1:1:1 לקבל טוקיליזומאב תת-עורי (במינון של 162 מ"ג)  בשילוב עם פרדניזון במשך 26 שבועות פעם בשבוע או פעם בשבועיים, או טיפול אינבו משולב פרדינזון במשך 26 ו-52 שבועות. התוצא העיקרי היה שיעור ההפוגות הממושכות ללא סטרואידים בשבוע 52 בקבוצת הטוקיליזומאב לעומת קבוצת האינבו שקיבלה פרדניזון במשך 26 שבועות. התוצא המשני היה שיעור ההפוגות הממושכות ללא סטרואידים בשבוע 52 בקבוצת הטוקיליזומאב לעומת קבוצת האינבו שקיבלה פרדניזון במשך 52 שבועות. בוצעה הערכה של מינון ובטיחות פרדניזון.

הפוגה ממושכת אירעה ב-56% מהחולים שטופלו עם טוקיליזומאב פעם בשבוע וב-53% מהחולים שטופלו פעם בשבועיים לעומת 14% בקבוצת האינבו שטופלה עם פרדניזון במשך 26 שבועות ו-18% בקבוצת האינבו שטופלה עם פרדניזון במשך 52 שבועות (p<0.001 עבור שני הטיפולים לעומת אינבו). המינון החציוני המצטבר של פרדניזון בתקופה של 52 שבועות היה 1,862 מיליגרם בכל אחת מקבוצות הטוקיליזומאב לעומת 3,296 בקבוצת האינבו אשר קיבלה טיפול במשך 26 שבועות (p<0.001 עבור שתי ההשוואות) ו-3,818 מיליגרם בקבוצת האינבו שקיבלה טיפול במשך 52 שבועות (p<0.001 עבור שתי ההשוואות).

תופעות לוואי קשות אירעו ב-15% מהחולים בקבוצה שקיבלה טיפול שבועי עם טוקיליזומאב ו-14% מהחולים בקבוצה שקיבלה טוקיליזומאב פעם בשבועיים לעומת 22%  מהחולים בקבוצת האינבו שקיבלה פרדניזון במשך 26 שבועות ו-25%  מהחולים בקבוצת האינבו שקיבלה פרדניזון במשך 52 שבועות. נוירופתיה אופטית אסכמית קדמית התפתחה בחולה אחד בקבוצה שקיבלה טיפול עם טוקיליזומאב כל שבוע.

מסקנת החוקרים היא כי טוקיליזומאב הניתנת פעם שבוע או פעם בשבועיים יחד עם פרדניזון אשר מינונו מופחת על פני 26 שבועות הדגימה עליונות לעומת פרדניזון אשר מינונו מופחת על פני 26 ו-52 שבועות יחד עם טיפול אינבו בהיבט השגת הפוגה ממושכת בחולי GCA. יש צורך במעקב ממושך יותר על מנת לקבוע את עמידות ההפוגה והבטיחות של טוקיליזומאב.

מקור: 

Stone, J.H. et al. (2017) NEJM. 377, 371

נושאים קשורים:  מחקרים,  טוקיליזומאב,  הפוגה ממושכת,  פרדניזון,  GCA,  דלקת עורקים רקתית
תגובות