• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
מחקרים

טיפול חדשני בדרמטומיוזיטיס ופולימיוזיטיס

החוקרים מצאו כי טיפול מוקדם עם אבטספט מוביל לפעילות מחלה מופחתת ושיפור בסמני דלקת בביופסיית שריר

מטרת מחקר זה הייתה לבחון את ההשפעה של אבטספט על פעילות מחלה ומאפייני ביופסיית שריר בחולים מבוגרים עם דרמטומיוזיטיס (DM) או פולימיוזיטיס (PM). במחקר הוכללו תשעה חולים עם DM ואחד-עשר חולים עם PM עמידות. החולים חולקו בצורה אקראית לקבל טיפול מיידי פעיל עם אבטספט תוך ורידי או דחיית טיפול והתחלתו לאחר שלושה חודשים.

התוצא העיקרי שנבדק היה מספר המגיבים שהוגדרו על פי ה-International Myositis Assessment and Clinical Studies Group definition of improvementי(DOI) לאחר שישה חודשי טיפול. תוצאים משניים כללו מספר מגיבים בזרוע הטיפול המוקדם לעומת הטיפול הנדחה לאחר שלושה חודשים. ביופסיות שריר חוזרות נבדקו עבור סמנים תאיים וציטוקינים.

החוקרים מצאו כי בשמונה מתוך 19 חולים שהוכללו באנליזת התוצאות DOI  הושג לאחר שישה חודשים. לאחר שלושה חודשים, 50% מהחולים הגיבו לאחר טיפול פעיל אך רק 11% מהחולים בקבוצת הטיפול הנדחה הגיבו. במהלך המחקר נצפו שמונה תופעות לוואי הקשורות בטיפול, ארבע קלות וארבע בינוניות. בנוסף, נצפו שלוש תופעות לוואי קשות אשר אינן קשורות לטיפול. בביופסיית שריר נצפתה עלייה מובהקת בתאי T  רגולטוריים בעוד שסמנים אחרים נותרו ללא שינוי בביופסיות חוזרות.

מחקר פילוט זה הדגים כי טיפול בחולי PM ו-DM עם אבטספט הוביל להפחתה בפעילות מחלה בכ-50% מהחולים. בחולים עם ביופסיות שריר חוזרות, עלייה בתדירות של תאי T רגולטוריים חיוביים ל-Foxp3 מעידה על השפעה חיובית של הטיפול על רקמת שריר.

מקור: 

Tjarnlund, A. et al. (2017) Annals of the Rheumatic Diseases. 77(1)

נושאים קשורים:  מחקרים,  אבטספט,  דרמטומיוזיטיס,  פולימיוזיטיס,  DOI
תגובות