• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
מחקרים

האם ניתן לחזות בעזרת אולטראסאונד הפסקות הפוגה בדלקת פרקים שגרונית?

בחולי דלקת פרקים שגרונית, ממצאים בבדיקת על-קול המעידים על דלקת בסינוביום בשלב מוקדם של ההפוגה הקלינית, היו קשורים במשך קצר יותר של הפוגה קלינית

rheumatoid arthritis, דלקת מפרקים שגרונית (הדמיית אילוסטרציה)

מספר מחקרים העלו את ההשערה כי למטופלים הסובלים מדלקת פרקים שגרונית עם דלקת בסינוביום (Synovitis) בבדיקת על-קול, למרות הפוגה קלינית במצבם, יש סיכוי גדול יותר להתלקחויות חוזרות מאשר למטופלים שנמצאים בהפוגה קלינית וסונוגרפית. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק האם ניתן לאשש השערה זו בעולם האמיתי.

החוקרים השוו את הזמן שעבר מבדיקת העל-קול הראשונה שבוצעה בזמן הפוגה ועד להפסקת ההפוגה (מוגדר על ידי ציון גדול מ-2.6 בשאלון 28 Joint Disease Activity Score –יDAS28 או צורך בהגברת הטיפול התרופתי) בקרב עוקבה של מטופלים שוויצרים (Swiss clinical quality management cohort). בוצעה התאמה לערפלנים רלוונטיים. בוצע ניתוח של המידע לפי קריטריונים סונוגרפיים שונים לאבחון דלקת בסינובוים בבדיקת על קול בשיטת greyscale, דופלר ושיטות משולבות שתקפותן מאומתת. כל הנתונים עברו התאמה לערפלנים.

במחקר נכללו 318 מטופלים עם דלקת פרקים שגרונית ובוצע ניתוח ל-378 תקופות של הפוגה קלינית. הפסקת הפוגה נצפתה ב-60% ממקרי ההפוגה הקלינית. סימני דלקת בעל-קול היו קשורים בהפוגה קצרה יותר (זמן חציוני 2-5 חודשים) ויחס סיכונים מעט מוגבר להפסקת הפוגה (יחס סיכונים 1.2-1.5). יחס הסיכונים היה הכי מוגבר באותם מטופלים עם עדות משולבת בבדיקת על-קול. הקשר בין ממצאים בבדיקת על-קול והפסקת הפוגה היו הכי משמעותיים כשבדיקת העל-קול נעשתה בשלב מוקדם של ההפגה. (זמן חציוני קצר יותר של 6-20 חודשים) וכאשר זמן המעקב היה מוגבל ל-3-6 החודשים הראשונים (יחס סיכונים 2-4).

מסקנת החוקרים היא שאבחון על-קול של דלקת בסינוביום, במיוחד בשלבים מוקדמים של ההפוגה, נמצאת בקשר עם חוזק בינוני להפסקת ההפוגה במחקר עולם-אמיתי זה.

מקור: 

Zufferey P. et al (2018). The Journal of Rheumatology, 45 (7) 887-894

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת פרקים שגרונית,  בדיקת על-קול,  עוקבה,  עולם אמיתי
תגובות