• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
שבוע המודעות לפסוריאזיס

תפיסת החולים בנוגע לעור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים בפלאק פסוריאזיס בינוני עד קשה

תוצאות סקר עולמי ה-Clear About Psoriasis

04.11.2018, 13:27

רקע: חידושים טיפוליים בפסוריאזיס הפכו את האפשרות להשיג לעור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים לממשית עבור מטופלים רבים עם פלאק-פסוריאזיס בינונית-קשה.

מטרת מחקר זה היתה לבחון את תפיסות המטופלים לגבי ההשפעה של פסוריאזיס ואפשרות להשיג לעור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים.

המחקר בוצע באמצעות סקר בינלאומי שניתן למטופלים עם פסוריאזיס בינונית-קשה.

תוצאות: במחקר השתתפו 8,338 אנשים מ-31 מדינות. רוב המשתתפים (57%) לא סברו שהשיגו עור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים (על פי הערכה עצמית) עם הטיפול הנוכחי שלהם ו-56% מאלה שלא השיגו מטרה זו האמינו כי אין זה אפשרי כלל להשיג אותה.

מבין המטופלים עם עור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים, 73% לא התחילו את הטיפול הנוכחי שלהם עד שעברה שנה או יותר מאבחנת הפסוריאזיס ו-28% המתינו מעל חמש שנים. 84% מכלל המשיבים לסקר חוו אפליה או השפלה בשל מחלתם ורבים דיווחו על השפעה שלילית משמעותית על עבודתם, קשרים בין-אישיים, איכות שינה ובריאות הנפש.

מטופלים ללא עור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים דיווחו כי השגת מטרה זו תפתח בפניהם אפשרויות חדשות כדוגמת שחייה (58%), מבחר בגדים גדול יותר (40%) ופגישת אנשים חדשים (26%).

מגבלה של מחקר זה, כמו של כל מחקר סקר, היא בכך שהטיית בחירה ושאלה מחדש יכלו להשפיע על התוצאות ובנוסף התפיסה של מטופלים שונים לגבי השגת עור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים היתה סובייקטיבית וייתכן ותהיה שונה בין הנשאלים.

החוקרים מסכמים כי למרות החשיבות של עור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים עבור מטופלים עם פסוריאזיס, רובם אינם משיגים מטרה זו ורבים אחרים לא מודעים לאפשרות להשיג אותה.

מקור: 

Armstrong, A. et al. Patient perceptions of clear/almost clear skin in moderate-to-severe plaque psoriasis: results of the Clear About Psoriasis worldwide survey; J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018 May 6

הדיוור נעשה בחסות חברת נוברטיס ישראל בע"מ.  המאמר המצורף אינו מטעם נוברטיס, הלינק למאמר הוא לאתר חיצוני.

נוברטיס ישראל בע"מ, שחם 36, רמת סיב, פתח תקוה טל. 03-9201101, פקס. 03-9223483

DAP-HCP –PSO- 1 18 Sep 2018

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  עור נקי/כמעט נקי מנגעים עוריים,  סקר,  טיפול
תגובות