• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
מחקרים

מהלך פעילות המחלה והנזק במטופלים עם לופוס אריתמטוזוס עורית

מדד CLASI-A מעל 9, גזע מיעוטים ומשך מחלה קצר, מנבאים שיפור בפעילות ה-CLE

מחקרים ארוכי טווח לאפיון מהלך המחלה של לופוס אריתמטוזוס עורית (cutaneous lupus erythematosus, CLE) המקבלת טיפול סטנדרטי, לוקים בחסר.

מטרת מחקר זה הינה לאפיין ולהשוות את מהלך המחלה של מטופלים עם CLE תוך שימוש ב-Cutaneous Lupus Erythematosus Disease Area and Severity Indexי(CLASI).

סך הכל, 83 מטופלים עם CLE עם ציוני CLASI שנאספו בשלושה ביקורים ומעלה בתוך שנתיים היו עם מגמות מחלה פעילה ונזק שחושבו ע"י השינוי הממוצע בציונים. המגמות סווגו כשיפור (שינוי ממוצע -3 ומטה), החמרה (שינוי ממוצע 3 ומעלה), או יציבה (בין -3 ל-3). מודלים של רגרסיה לינארית נועדו להשוות את מגמות ה-CLASI בין הקבוצות.

רוב המטופלים (72.73%) עם מדד פעילות CLASI התחלתי מעל 9 (33 מטופלים) חוו שיפור בפעילות המחלה לעומת 14% מאלו עם מדד פעילות CLASI התחלתי 9 ומטה (50 מטופלים). אנליזת רגרסיה ליניארית הראתה שיפור מובהק במדד ה-CLASI במטופלים ממיעוטים (p<0.05), עם מדד CLASI בנקודת הבסיס מעל 9 (p<0.0001), נזק CLASI בנקודת הבסיס 10 ומעלה (p=0.0001) ומשך מחלה של שנה ומטה (p=0.01). מתוך 28 מטופלים עם מדד CLASI-D בנקודת הבסיס של 10 ומעלה, 35.71% חוו שיפור בנזק, בעוד ש-5.26% מהמטופלים עם מדד התחלתי של 5-9 (19 מטופלים) ו-0% עם מדד של מתחת ל-5 (36 מטופלים) (p=0.0005) חוו שיפור.

לסיכום, מדד CLASI-A מעל 9, גזע מיעוטים ומשך מחלה קצר, מנבאים שיפור בפעילות ה-CLE. מדד CLASI-D 10 ומעלה קשור לשיפור בנזק המחלה.

מקור: 

Ker, K.J. et al. (2018) Journal of the American Academy of Dermatology. 79(6)

נושאים קשורים:  מחקרים,  לופוס,  פעילות מחלה,  נזק המחלה,  אינדקס חומרה
תגובות