• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
יום הסרטן הבינ"ל

מחר בדוקטורס אונלי: פרויקט וידאו מיוחד על עתיד הטיפול האונקולוגי

החזון של היום, הרפואה של מחר - כיצד יראה הטיפול האונקולוגי בעוד כעשור? מחר יושק בדוקטורס אונלי פרויקט מיוחד בחסות רוש ישראל לרגל יום הסרטן הבינ"ל

"ניבוי הוא עניין קשה, וניבוי העתיד קשה שבעתיים" (נילס בוהר)

רבים ניסו לחזות את העתיד, מעטים לאורך ההיסטוריה עד היום הם אילו שבאמת הצליחו בכך. כמות המשתנים העצומה, השינויים הטכנולוגיים שמתרחשים במהירות, מגוון האפשרויות והדרכים לפעול ולבחור הן רק חלק מההסיבות ההופכות את מלאכת הניבוי לחסרת תוקף ממשי.
דומה כי מתן תחזיות לגבי הרפואה הינן קשות אף יותר בהינתן כי זהו אולי המדע המתשנה והמתפתח מהר מכולם ובקצב מסחרר. ועם זאת, הרי כמעט כל אחד ואחת מאיתנו סקרן לדעת - כיצד יראה עולם הרפואה עשור מהיום? אילו טיפולים יכנסו וכיצד יראו המחלות והטיפולים של הדור הבא?

לרגל יום הסרטן הבינ"ל, שיחול מחר, ביקשנו ממספר מומחים בתחומים שונים באונקולוגיה לנסות, במבט על ומתוך ידיעה כי מדובר בחזון בלבד,  להביט כמה שנים קדימה ולנסות להעריך – כיצד יראה עולם הטיפול האונקולוגי בעוד כעשור?

את האונקלוגית ד"ר נועה בן ברוך, מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי קפלן, וראש קבוצת השד באיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית שאלנו בין השאר כיצד נתייחס לסרטן השד, לגילוי מוקדם שלו ולטיפול בסרטן שד גרורתי בעוד עשר שנים.

עם פרופ' ניר פלד, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי סורוקה, שוחחנו אודות השינויים בטיפול בסרטן ריאה לנוכח ההתקדמות באבחון המחלה. ביקשנו ממנו לחזות כיצד נראה שינוי בסוגי סרטן הריאה השונים, בחומרת המחלה או בשלביה השונים וכיצד יתבטא השינוי באופן הטיפול? בנוסף, שוחחנו עם פרופ' ניר פלד על רפואה מותאמת אישית בכלל, וביקשנו ממנו לנסות לאמוד כיצד יתפתחו יכולות הריצוף הגנומי בעוד כעשור ואילו טכנולוגיות אנו עתידים לראות בתחום האבחון.

פרופ׳ גל מרקל, מדען ראשי במכון אלה למלבאום לאימונו-אונקולוגיה במרכז הרפואי שיבא תל השומר, התבקש להתייחס לשאלת מרכזיותה של מערכת החיסון במיגור הסרטן ולאופיו של הטיפול האימונולוגי בסרטן בעוד 10 שנים.

עם פרופ' אבי שרודר, מומחה לננוטכנולוגיה ורפואה מותאמת אישית בטכניון, ניסינו לברר באופן כללי יותר כיצד תראה מחלת הסרטן בעוד כעשור: מה יהפוך אותה לכרונית וכיצד מהפכת הננו-טכנולוגיה הרפואית תסייע בטיפול בסרטן. ביקשנו גם את התייחסותו לשאלת השאלות – האם אנו עתידים לראות פתרון שיביא למניעה של מחלת הסרטן ולא רק לטיפול בה.

אנחנו ערים לכך שהנבואה טובה (אולי) ליום שניתנה, אבל בטוחים כי הנסיון לשרטט דווקא היום את מפת העתיד האונקולוגי ובאמצעות המומחים מהמובילים בתחום הוא לא פחות ממרתק.

הפרויקט יושק בדוקטורס אונלי החל מיום שני הקרוב.

הפרויקט בחסות רוש ישראל.

נושאים קשורים:  מיוחד
תגובות
 
אנונימי/ת
01.02.2019, 17:26

נשמע מעניין

אנונימי/ת
20.02.2019, 19:35

ממליצה להביא לפאנל גם דיאטנית , כיוון שהטיפול בחולים אונקולוגיים בא עד ביד עם פגיעה במאחסן הדורשת תמיכה תזונתית מיטיבית במטופל, והמודעות לכך קטנה מידי! תת תזונה בחולים אונקולוגיים מובילה לפרוגנוזה גרועה ואי עמידה בטיפול. אשריכים אם תצנו מקום להעלות מודעות לחלק חשוב זה בטיפול בחולי הסרטן.
תודה