• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
מחקרים

תקיפת שינויים מוקדמים במיקרו-סביבת הסינוביה - פוטנציאל לטיפולים אימונומודולטוריים חדשים?

החוקרים יצרו נוגדנים חד-שבטיים המזהים את fibrinogen-like globe או tenascin-C ומצאו כי תקיפה של חלבונים אלו מונעת התקדמות של דלקת מפרקים שגרונית ושחרור ציטוקינים פתולוגי בחולדות

דלקת מפרקים בקרב מבוגרים (צילום: אילוסטרציה)

תגובה חיסונית מבוקרת תלויה ב"שיח" משולב בין התאים וסביבתם. החוקרים בחנו האם תקיפה של אותות פרו-דלקתיים מהמטריקס החוץ-תאי הממשיכים לפעול בזמן דלקת פתולוגית יכולה להוות אסטרטגיה לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית.

החוקרים יצרו נוגדנים חד-שבטיים המזהים את fibrinogen-like globe י(FBG) או tenascin-C באמצעות תצוגת פאג'ים. שבטים (clones) אשר ניטרלו הפעלת TLR4 מותנית FBG ללא פגיעה בהפעלה הפתוגנית של TLR4 מופו על ידי קריסטלוגרפיה. בנוסף, בוצעו ביופסיות סינוביאליות צבועות נוגדנים במטופלים משלבים שונים של דלקת מפרקים שגרונית. היעילות של הנוגדנים במניעת שחרור ציטוקינים סינוביאליים ובמודולציה של ארתריטיס מושרת על ידי קולגן בחולדות הוערכו גם כן.

החוקרים מצאו כי tenascin-C בוטא בשלב מוקדם בהתפתחות של דלקת מפרקים שגרונית, אפילו לפני אבחנת המחלה עם רמות גבוהות יותר במפרקים של אנשים עם סינוביטיס אשר התפתחה בסופו של דבר לדלקת מפרקים שגרונית מאשר באנשים עם סינוביטיס אשר חלפה ספונטנית. נוגדנים כנגד FBG עיכבו שחרור ציטוקינים על ידי תאי דלקת מפרקים שגרונית סינוביאליים ומנעו התקדמות מחלה והרס רקמה במהלך אתריטיס מושרית על ידי קולגן.

החוקרים מסכמים כי שינויים מוקדמים במיקרו-סביבה הסינוביאלית תורמים להתקדמות של דלקת מפרקים שגרונית. חסימה של סיגנלים פרו-דלקתיים מהמטריקס יכולה לשפר ארתריטיס ניסויית. ממצאים אלו תומכים בקיום של קבוצה חדשה של תרופות אשר יכולות לספק מודולציה חיסונית מוקדמת וספציפית בדלקת מפרקים שגרונית ללא דיכוי חיסוני כללי.

מקור: 

Aungier, S.R. et al. (2019) Annals of the Rheumatic Diseases. 78(2), 186

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים שגרונית,  מיקרו-סביבה,  סינוביה
תגובות