• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
חדשות

מומחים למחלת האיידס: "השתלת מח עצם לנשאי HIV היא לא פתרון ממשי"

בעקבות המקרה השני בעולם שבו חלה הפוגה במחלת האיידס ללא טיפול תרופתי, אומרים המומחים בישראל: "החוקרים לא יודעים מהו בדיוק צירוף הנסיבות הרפואי שהוביל להיעלמות הנגיף"

נגיף ה-HIV, איידס (צילום: אילוסטרציה)

פרופ' צבי בנטואיץ', מבכירי חוקרי האיידס בישראל מהמחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה ומנהל המרכז למחלות טרופיות ואיידס באוניברסיטת בן גוריון וד"ר איציק לוי, מנהל היחידה לאיידס ומחלות מין ב"שיבא", אמרו אתמול (ג') כי "יש לראות את המקרה שבו נשא HIV, שגם היה חולה בסרטן דם, הציג 'נסיגה ארוכת טווח' בהיעלמות הנגיף, הודות לטיפול בהשתלת מח עצם שקיבל".

זה המקרה השני בעולם שבו חלה הפוגה במחלת האיידס ללא טיפול תרופתי. המקרה הראשון שעבר טיפול דומה מוגדר כנקי מהנגיף מאז 12 שנה.

ד"ר לוי ופרופ' בנטואיץ התראיינו בנושא זה אתמול בתכניות החדשות בטלוויזיה. דיווח על המקרה הופיע ב-Nature.

ד"ר לוי אמר כי במקרה עליו דיווחה התקשורת הבינלאומית מדובר בשלב זה בהפוגה של כשנה וחצי ללא טיפול תרופתי. "יש להמשיך לעקוב אחרי המטופל הזה בשנים הקרובות כדי לתאר את המקרה כאבן דרך לקראת ריפוי אפשרי.

"אנחנו לא יודעים עדיין את כל הפרטים על המקרה החדש, למעט העובדה שמדובר בחולה סרטן מלונדון. החוקרים לא יודעים מהו בדיוק צירוף הנסיבות הרפואי שהוביל להיעלמות הנגיף בשני המקרים, בזמן שהנגיף לא נעלם מגופם של נשאי HIV אחרים החולים בסרטן ועברו השתלת מח עצם.

"השתלת מח עצם לנשאי HIV היא לא פתרון ממשי – אולי 'תרומה מחשבתית לרפואת האיידס': לנסות ולבצע באמצעות תאי גזע שינוי גנטי בחלבון שבו משתמש הנגיף כדי לחדור לתאים, או לנסות לגרום לנגיף לצאת החוצה מתוך התאים. כשתחול התקדמות באחד משני הכיוונים הללו, נוכל אולי לדבר על התקדמות לקראת ריפוי".

גם פרופ' בנטואיץ, כמו הרופאים מ"יוניברסיטי קולג'" בלונדון שביצעו את ההליך, הדגיש כי ההשתלה לא צפויה להפוך לטיפול שכיח בשל הסיכונים הכרוכים בה. לדבריו, התרופות הקיימות בשוק כבר מדכאות את נגיף ה-HIV ללא סכנת סיבוכים כמו בעקבות השתלת מח עצם. יש לציין גם כי תרומת מח העצם הגיעה מתוך קבוצה מצומצמת מאוד של בני אדם בצפון אירופה, שגופם מסיבות גנטיות לא ברורות, עדיין חסין לנגיף.

המטופל עליו דווח עתה קיבל את תרומת מח העצם לאחר שלקה בסרטן מסוג לימפומה הודג'קין. הוא טופל בתרופות לדיכוי המערכת החיסונית. ב-2017 הפסיק ליטול תרופות נוגדות HIV, ובגופו לא נמצאו עקבות הנגיף גם יותר משנה לאחר שהפסיק לקבל אותן.

לקריאה נוספת - ליחצו כאן.

נושאים קשורים:  איידס,  נגיף האיידס,  HIV,  פרופ' צבי בנטואיץ',  ד"ר איציק לוי,  חדשות
תגובות