• יו"ר: פרופ' מחמוד אבו שקרה
  • מזכירה: פרופ' דפנה פארן
  • גזברית: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' אורי אלקיים, פרופ' משנה דורון רימר, ד"ר יולנדה בראון, פרופ' יעקב אבלין, פרופ' ליאורה הראל
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
מחקרים

האם דלקת במעי הגס מופיעה אצל מטופלים עם מחלה סעיפית?

במחקר נבדק האם מטופלים בקהילה שאובחנו במחלה סעיפית, עם או בלי תסמינים, מציגים דלקת במעי הגס בבדיקות היסטולוגיות וסרולוגיות

אנדוסקופיה, דלקת כיבית של המעי הגס (מקור: ויקיפדיה)
אנדוסקופיה, דלקת כיבית של המעי הגס (מקור: ויקיפדיה)

קיימת סברה כי דלקת כרונית קלה משחקת תפקיד במחלה סעיפית (diverticular disease) לא מורכבת א-תסמינית ותסמינית. עם זאת, חסרים מחקרים מבוססי אוכלוסיה בנושא. במחקר הנוכחי נבדק האם מטופלים בקהילה שאובחנו במחלה סעיפית, עם או בלי תסמינים, מציגים דלקת במעי הגס בבדיקות היסטולוגיות וסרולוגיות.

החוקרים ביצעו מחקר מקרה-בקרה מקונן בו השתתפו 254 מטופלים ממחקר ה-PopCol (population-based colonoscopy). החוקרים ביצעו אנליזה של סמנים דלקתיים היסטולוגיים ושל רמות CRP (C- reactive protein) בקרב מטופלים עם מחלה סעיפית ובקרב קבוצת בקרה ללא מחלה סעיפית. החוקרים השתמשו בשיטות סטטיסטיות שכללו מודלים של רגרסיה לוגיסטית ולינארית.

מאפייני הבסיס כולל גיל (P= 0.92), מין (P= 1.00), BMI (P=0.71), עישון (P=0.34) וחשיפה לאנטיביוטיקה לאחרונה (P=0.68)   היו דומים בין שתי הקבוצות. בקבוצת המקרה, יותר מטופלים דיווחו על כאבי בטן (P = 0.04) ועל תסמינים של שלשול (צואה רכה ובתדירות גבוהה) בהשוואה לקבוצת הביקורת (P= 0.01 ו-P= 0.03, בהתאמה), אך יתר הדיווחים היו דומים.

Creon
Abbott
RX
Partially covered by the Health basket
Multiple ingredients
Creon

10000: CAPS: 100. Initial: 1-2 caps with meals. Incr. dose if necess. slowly with monitor. 25000: CAPS: 100. Initial: 1 cap with meals. Incr. if reqd. with careful monitoring and symptomatology. MICRO: BOTTLE (Gastro-resist.granul.):20gr Initial. 100 mg (5000 lipase un.) of gastro-resist. granules (one measure) should be taken with each feed or meal. Dose incr., if required, should be added slowly, with careful monitor. of response and symptomatology. Max. dly. dosage should not exceed 10,000 un. lipase/kg/d. See lit. Pancreat. exocrine insuffic. C/I: Hypersens. to pancreatin of porcine origin or to excips.

החוקרים מצאו כי חציון רמות ה-CRP היה דומה בין קבוצת המקרה לקבוצת הבקרה [1.05 מ"ג/ליטר (0.3-2.7) בהשוואה ל-0.8 מ"ג/ליטר (0.4-2.2), P= 0.53]. בנוסף, נמצאה מגמה של עליה במספר צברי הלימפואידים הצקלים בקבוצת המקרה בהשוואה לקבוצת הבקרה (P= 0.07).

מעבר לכך לא נמצאו קשרים נוספים בין מחלה סעיפית לבין סמנים דלקתיים בהיסטולוגיה. בדומה לכך, לא נמצאו מאפיינים סרולוגיים או מאפיינים של דלקת בריריות שנקשרו למקרים התסמיניים שחוו כאבי בטן או שלשולים בהשוואה לקבוצת הביקורת הא-תסמינית.

במדגם מתוך האוכלוסיה הכללית, החוקרים הסיקו כי אין קשר בין מחלה סעיפית א-תסמינית ותסמינית לבין דלקת ברירית המעי הגס. כתוצאה מכך, החוקרים הסיקו כי צריכים להיות הסברים אחרים לתסמינים במחלה סעיפית.

מקור: 

Sehgal, J. et al. (2019) American Journal of Gastroenterology 114,3.

https://journals.lww.com/ajg/Fulltext/2019/03000/Diverticulosis,_Symptoms_and_Colonic_Inflammation_.21.aspx

נושאים קשורים:  מחלה סעיפית,  דלקת,  כאבי בטן,  שלשול,  CRP,  מחקרים,  חדשות
תגובות