• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
דלקת מפרקים שגרונית

היעילות והבטיחות של בריסיטיניב בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית - ניסיון מ"העולם האמיתי"

בריסיטיניב מובילה להטבה קלינית ממושכת ומהירה עם פרופיל בטיחות גבוה בקרב חולים עם דלקת מפרקים שגרונית בינונית-קשה ב"עולם האמיתי"

דלקת מפרקים שגרונית (צילום: אילוסטרציה)
דלקת מפרקים שגרונית (צילום: אילוסטרציה)

בריסיטיניב הינה תרופה המעכבת את JAK1/2י(Janus Kinase) אשר אושרה לטיפול בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית בינונית-קשה עם תגובה לא מספקת לתרופות סינטטיות קונבציונליות המשנות את מהלך המחלה (conventional synthetic disease-modifying anti-rheumatic drugs-csDMARDs).

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Clinical Experimental Rheumatology, חוקרים בחנו את השימוש בבריסיטיניב בעוקבה של חולי דלקת מפרקים שגרונית ב"עולם האמיתי" במרכז רפואי בודד באיטליה. במחקר השתתפו 59 מטופלים אשר התחילו טיפול עם בריסיטיניב. החוקרים תיעדו מדדים שונים של חומרת מחלה (SDAI,יCDAI ו-DAS28CRP) כמו גם תוצאות בדיקות על-קול ותופעות לוואי בתחילת המחקר ולאחר 4,12,24 ו-48 שבועות. 50 מבין המשתתפים היו נשים, הגיל החציוני של כלל המשתתפים היה 58.1 שנים ומשך המחלה החציוני היה 144 חודשים. 52.5% מהמשתתפים טופלו בבריסיטיניב יחד עם csDMARD ו-47.5% קיבלו מונותרפיית בריסיטיניב. לאחר 12 חודשי טיפול, 74% מהמשתתפים המשיכו ליטול בריסיטיניב.

תוצאות המחקר הדגימו כי בכל נקודות הזמן שנבדקו, טיפול עם ברסיטיניב מוביל לשיפור מובהק סטטיסטית בציוני DAS28, CDAI, SDAI כמו גם בבריאות כוללת וכאב. לאחר 4 שבועות טיפול, 12% מהחולים השיגו רמיסיה (יעדי SDAI) במחלתם. בנוסף, נמצא כי שימוש ב-csDMARDS יחד עם בריסיטיניב, שימוש קודם ב-DMARDS ביולוגיים, מין, חיוביות RF ו-BMI לא השפיעו על היעילות של בריסיטיניב. השימוש בבריסיטיניב הוביל להפחתה מובהקת סטטיסטית לאחר 12 ו-24 שבועות במינון הפרדינזון אשר נלקח על ידי החולים ולהטבה מהירה וממושכת בבדיקות אולטרסאונד. לא נצפו תופעות לוואי קשות, זיהומים קשים או אירועים קרדיווסקולריים במהלך תקופת המחקר.

החוקרים סיכמו כי בחולי דלקת מפרקים שגרונית המטופלים עם בריסיטיניב במסגרת טיפול שגרתי ("עולם אמיתי"), התרופה הינה יעילה, בעלת פרופיל בטיחות גבוה ותחילת פעולה מהירה.

מקור:                                             

Spinelli, F.R. et al. (2020 Clinical Experimental Rheumatology. 2020 Dec 18. Online ahead of print.

Olumiant Therapeutic Indications:

Olumiant is indicated for the treatment of moderate to severe active rheumatoid arthritis in adult patients who have responded inadequately to, or who are intolerant to one or more disease-modifying anti-rheumatic drugs. Olumiant may be used as monotherapy or in combination with methotrexate

*למידע מלא יש לעיין בעלון לרופא המופיע באתר משרד הבריאות

PP-BA-IL-0217

נושאים קשורים:  דלקת מפרקים שגרונית,  בריסיטיניב,  תרופות משנות מהלך מחלה,  ראומטולוגיה Up To Date,  מחקרים