• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
טרשת רב מערכתית

אקו speckled לאבחון מוקדם של תפקוד לב לקוי בטרשת רב-מערכתית בילדות

המחקר הדגים כי בדיקת speckle רגישה יותר מאשר אקו לב רגיל לזיהוי תפקוד לקוי של הלב בטרשת רב-מערכתית בילדות

14.03.2021, 12:46
בדיקת אקו-לב (צילום: אילוסטרציה)

מעורבות הלב היא הגורם המרכזי לתמותה בטרשת רב-מערכתית בילדות (juvenile systemic sclerosis, JSSc). מחקרים עדכניים על חולים מבוגרים הראו כי טכניקות הדמיה מסורתיות אינן מספיקות להערכת מעורבות הלב התת-קלינית במחלה, ואילו בדיקת speckle באמצעות אקו לב (STE) מסוגלת לזהות תפקוד לקוי של החדר בשלבים הראשונים. מטרת מחקר זה הייתה להעריך את התפקיד של בדיקת ה-STE ב-JSSc.

המחקר אסף נתונים דמוגרפיים, קליניים ומעבדתיים מחולי JSSc. בדיקות הלב שבוצעו בתחילת המחקר (T0) ו-18 (T18) ו-36 חודשים (T36) מתחילת המחקר כללו אלקטרוקרדיוגרפיה, אקו לב קונבנציונלי עם מדידת מקטע פליטה (EF) ו-STE שכלל הערכת מתח אורכי גלובלי של החדר השמאלי והימני (LV-GLS ו-RV-GLS). פרמטרים לבביים הושוו עם מאפיינים דמוגרפיים וחומרת המחלה, שהוערכו על ידי ציון החומרה של טרשת רב-מערכתית בילדות (J4S).

בסך הכל נבדקו במחקר 18 חולים, מתוכם 12 (67%) נשים. ב-T0, אלקטרוקרדיוגרפיה הייתה לא תקינה אצל שלושה מטופלים, EF היה מופחת באחד מהם, LV-GLS היה לא תקין אצל שלושה (16.7%) ו-RV-GLS היה לא תקין בקרב חמישה (27.8%). ב-T18,יEF נשאר יציב ואילו ב- T36 הוא ירד בשבעה מתוך תשעה חולים. במקביל, גם תוצאות בדיקת ה-LV-GLS הוחמרו (מ-21.6% ל-18.2%,P = 0.01). LV-GLS ו-RV-GLS בתחילת המחקר הראו מתאם משמעותי ל-J4S (P = 0.012 ו-P = 0.02, בהתאמה).

המחקר הדגים כי STE רגיש יותר מאשר אקו לב רגיל לזיהוי מעורבות תפקוד לב ירוד ב-JSSc. עם הזמן חלה החמרה הדרגתית ב-LV-GLS, כסימן לתפקוד לקוי של החדר השמאלי, ירידה שחזתה מראש בכמה חודשים את הירידה ב-EF.

מקור: 

Civieri G. et al. (2020) Rheumatology. 1(60): 103–107

נושאים קשורים:  טרשת רב מערכתית,  אקו לב,  סקלרודרמה,  מחקרים
תגובות