• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
מחקרים

יכולת ההתמדה והיעילות של טיפול ב-JIA באמצעות מעכבי TNF

חוקרים מצאו כי טיפול ב-JIA עם מעכבי TNF יעיל יותר, ויכולת ההתמדה של המטופלים בטיפול גבוהה יותר, בהשוואה לטיפול עם תכשירים ביולוגים אחרים

26.10.2021, 15:44
דלקת מפרקים (אילוסטרציה)

מחקר שפורסם בכתב העת Rheumatology נערך במטרה לבחון את היעילות של שימוש במעכבי TNFי(TNFi) ויכולת ההתמדה של המטופלים בטיפול, לעומת שימוש בתרופות ביולוגיות שאינן מעכבות TNF (non-TNFi) לטיפול בחולים עם אבחנה חדשה של JIA.

לצורך כך עשו החוקרים שימוש בנתונים-אורכיים ברמת המטופל, שהופקו מגיליונות רפואיים ממוחשבים בבית חולים גדול לילדים במערב התיכון בין השנים 2009 ל-2018. בדרך זו זיהו החוקרים חולי JIA שהתחילו טיפול באמצעות TNFi ו-non-TNFi. יעילות הטיפול הוערכה על פי רמת הפעילות של המחלה. הסתברות הפוכה לשקלול הטיפול של ציון הנטייה לחשיפה, שימש את החוקרים להערכת יעילות הטיפול. ניתוחי קפלן-מאייר שימשו להערכת ההתמדה בטיפול.

מתוך 667 חולי JIA שנכללו במחקר, 92.0% קיבלו מרשם לאחת התרופות ממשפחת ה-TNFi כטיפול ביולוגי ראשוני. אתאנרספט הייתה התרופה השכיחה ביותר (67.1%), ואחריה אדלימומאב (27.5%).

כ-5% מהחולים קיבלו כטיפול ראשוני מרשם לתרופות bDMARD שלא על פי ההתוויה. עם זאת, מעל 20% מהמטופלים קיבלו טיפול ביולוגי שלא על פי התוויה כקו טיפול שני. כ-7.2% מהחולים קיבלו ארבעה או יותר תכשירי bDMARD.

המשך החציוני להתמדה בטיפול עם bDMARD בקו הטיפולי הראשון עמד על 320 ימים, כאשר ההתמדה בטיפול עם תכשירי TNFi הייתה ארוכה באופן מובהק מההתמדה בטיפול עם non-TNFi (395 לעומת 320 ימים, P = 0.010).

הירידה בציון ה-clinical Juvenile Disease Activity Scoreי(cJADAS) 6 חודשים לאחר תחילת הטיפול הייתה גדולה יותר באופן מובהק בקרב המטופלים שהשתמשו ב-TNFi (6.6, רווח בר-סמך 95%: 5.7-7.5) בהשוואה למשתמשים בתכשירים אחרים (3.0, 1.5-4.6; P <0.0001).

לסיכום, יכולת ההתמדה בטיפול הייתה טובה יותר באופן מובהק בקרב מטופלים שהחלו טיפול עם TNFi כטיפול ביולוגי ראשון בהשוואה למטופלים שקיבלו תכשירים ביולוגיים אחרים. חולים שטופלו באמצעות TNFi חוו באופן מובהק שיפור גדול יותר בציון ה-cJADAS בביקור מעקב 6 חודשים מתחילת הטיפול בהשוואה לחולים שקיבלו תכשיר ביולוגי אחר.

מקור: 

Yue, X et al. Rheumatology (Oxford). 2021 Sep 1;60(9):4063-4073. doi: 10.1093/rheumatology/keaa877

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים אידיופטית,  טיפול ביולוגי,  מעכבי TNF
תגובות