• יו"ר: פרופ' דפנה פארן
  • חברי הועד: פרופ' מרב לידר, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר שירלי אורן, ד"ר דורון רימר, ד"ר ויקטוריה פורר, פרופ' פנחס השקס, פרופ' מחמוד אבו-שקרה
  • עורך האתר: פרופ' משנה דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ׳ דן כספי , פרופ' ראובן מדר, פרופ' פנינה לנגביץ
מחקרים

הערכה של ארבעה כלי סקירה לאיתור דלקת מפרקים פסוריאטית

חוקרים סבורים כי דרוש מודל חדש לאיתור מוקדם של דלקת מפרקים פסוריאטית

ישנם מספר כלי סקירה שפותחו על מנת לסייע באבחנה מוקדמת של דלקת מפרקים פסוריאטית, אך עם זאת הביצועים של כלים אלה היו מאוד שונים במחקרים שונים. במחקר הנוכחי, ניסו החוקרים לתקף ולהשוות את הביצועים של 4 כלי סקירה לאיתור דלקת מפרקים פסוריאטית במטופלים סיניים עם פסוריאזיס, וכך להבין מהן שאלות המפתח ומה משקלן.

במחקר שממצאיו תוארו בעיתון The Journal of Dermatology בחנו החוקרים את שאלון ה-Early Arthritis for Psoriatic Patients (EARP), שאלון ה-Psoriatic Arthritis Screening and Evaluation (PASE), שאלון ה-Psoriasis and Arthritis Screening Questionnaire (PASQ) ושאלון ה-Psoriasis Epidemiology Screening Tool (PEST). באמצעות שימוש בעקומת ROC ובשטח תחת העקומה העריכו החוקרים את הרגישות, הסגוליות והדיוק של הכלים השונים. על מנת להעריך מהן שאלות המפתח השתמשו החוקרים ב-LASSO ובמודל של רגרסיה לוגיסטית וכדי לעשות ויזואליזציה למשקלים השונים של שאלות המפתח השתמשו החוקרים בנומוגרם. מתוך 482 מטופלים עם פסוריאזיס ממרפאת העור, 77 קיבלו אבחנה חדשה של דלקת מפרקים פסוריאטית ובנוסף אליהם כללו החוקרים גם 68 מטופלים נוספים עם אבחנה חדשה של דלקת מפרקים פסוריאטית ממרפאות אחרות על מנת להגדיל את גודל המדגם.

עקומת ה-ROC העידה כי ערכי החתך האופטימליים של EARP, PASE, PASQ ו-PEST היו 3, 40, 7 ו-3, בהתאמה, כאשר ערכי הרגישות היו 91.4%, 88.6%, 86.2% ו-88.5% וערכי הסגוליות היו 88.6%, 75.2%, 80.2% ו-83.6%, בהתאמה. כמו כן, השטח תחת העקומה של EARPי(0.925) היה גבוה מאלה של PASE (0.885), PASQי(0.905) ו-PESTי(0.827). עם זאת, נמצא כי אף אחד מהשאלונים לא היה מספיק רגיש על מנת לזהות דלקת מפרקים פסוריאטית אקסיאלית טהורה (רגישות של EARP, PASQ ו-PASE הייתה 25.0%, 36.8%, ו-42.1%, בהתאמה). ניתוח שאלות מפתח העלה 12 שאלות חשובות מתוך אותם 4 כלים על מנת ליצור נומוגרם עם יכולת הבדלה גבוה (מדד Cי– 0.993) ויכולת כיול טובה (טעות מוחלטת ממוצעת – 0.014).

לסיכום, על מנת לבצע סקירה לדלקת מפרקים פסוריאטית שטרם אובחנה, נמצא כי EARP הוא בעל רגישות וסגוליות מעט יותר מאוזנות והוא גם בעל דיוק יותר גבוה. בנוסף, חילוץ שאלות המפתח ויצירת הנומוגרם מדגישים את החשיבות של נתינת משקלים שונים לשאלות שונות כאשר מפתחים כלי סקירה חדשים על מנת שאלה יהיו יותר יעילים.

מקור:

Cui R. et al. The Journal of Dermatology (2022). https://doi.org/10.1111/1346-8138.16355

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים פסוריאטית,  רגישות וסגוליות,  בדיקות סקר
תגובות