• יו"ר: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' יעקב אבלין, ד"ר שירלי אורן, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר ויקה פורר, פרופ' דורון רימר
  • עורך האתר: פרופ' דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ' אלכסנדרה בלביר, פרופ' פנינה לנגביץ, פרופ' דן כספי
מחקרים

מאברילימומאב הובילה להפוגה מתמשכת בדלקת עורק הרקה

מטופלים שהגיעו להפוגה של דלקת עורק הרקה תחת סטרואידים נהנו מהפוגה ממושכת יותר כאשר לטיפול נוספה גם מאברילימומאב

תא מאקרופאג (הדמיית אילוסטרציה)

גורמי עידוד של מושבות גרנולוציטים-מאקרופגים (GM-CSF: Granulocyte-macrophage colony-stimulating factor) מעורבים בפתוגנזה של דלקת עורק הרקה (giant cell arteritis). במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Annals of Rheumatic Diseases', החוקרים העריכו את היעילות של מאברילימומאב, אנטגוניסט לקולטן GM-CSF, בשמירה על הפוגה מהמחלה.

החוקרים ערכו מחקר בפאזה II, כפול סמיות ומבוקר אינבו, בקרב 50 מרכזים (צפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה), על מטופלים שאובחנו עם דלקת עורק הרקה באמצעות ביופסיה או הדמיה. כחלק מקריטריוני ההכללה, נדרשה מחלה פעילה במשך 6 שבועות מהבסיס.

מטופלים בהפוגה בעקבות טיפול עם סטרואידים הוקצו באקראיות (יחס של 3:2) לקבלת טיפול עם מאברילימומאב במינון 150 מיליגרם או אינבו. הטיפול ניתן בהזרקה תת-עורית פעם בשבועיים. כמו כן, שתי הקבוצות עברו הפחתה (taper) של הטיפול עם פרדניזון למשך 26 שבועות. התוצא הראשוני של המחקר היה משך הזמן להתלקחות המחלה עד לשבוע 26. תוצא יעילות שניוני אשר נקבע מראש היה הפוגה מתמשכת בשבוע 26 לפי הערכת קפלן-מאייר. בנוסף, נעשתה הערכת בטיחות במסגרת המחקר.

מתוך 42 המטופלים אשר קיבלו מאברילימומאב, 19% (n=8) חוו התלקחות. מתוך 28 המטופלים שקיבלו אינבו, 46% (13=n) חוו התלקחות. משך הזמן החציוני עד להתלקחות (התוצא הראשוני) היה 25.1 שבועות בקבוצת האינבו, אך קבוצת המאברילימומאב לא הגיעה לחציון (יחס הסיכונים 0.38; רווח בר-סמך של 95% 0.15-0.92; p=0.026). הפוגה מתמשכת בשבוע 26 נמצאה בקרב 83% מהמטופלים שקיבלו מאברילימומאב, ובקרב 50% מהמטופלים שקיבלו אינבו (p=0.0038). אירועים חריגים התרחשו ב-78.6% (n=33) ממקבלי המאברילימומאב וב-89.3% (n=25) ממקבלי האינבו. לא היו אירועים של אובדן ראייה או תמותה באף אחת מהקבוצות.

לסיכום, טיפול עם מאברילימומאב בנוסף ל-26 שבועות של פרדניזון התעלה על טיפול עם אינבו ופרדינזון בחולי דלקת עורק הרקה מבחינת הזמן להתלקחות עד שבוע 26, והשגת הפוגה מתמשכת. יש צורך בטיפול ארוך יותר, על מנת לקבוע את עמידות התגובה, ולכמת את הפוטנציאל של מאברילימומאב בהימנעות מסטרואידים.

מקור:

Cid, M. C., Unizony, S. H., Blockmans, D., Brouwer, E., Dagna, L., Dasgupta, B., Hellmich, B., Molloy, E., Salvarani, C., Trapnell, B. C., Warrington, K. J., Wicks, I., Samant, M., Zhou, T., Pupim, L., & Paolini, J. F. (2022). Efficacy and safety of mavrilimumab in giant cell arteritis: a phase 2, randomised, double-blind, placebo-controlled trial. Annals of the Rheumatic Diseases, 81(5), 653–661.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת עורק הרקה,  דלקת כלי דם,  סטרואידים,  מאברילימומאב
תגובות