• יו"ר: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' יעקב אבלין, ד"ר שירלי אורן, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר ויקה פורר, פרופ' דורון רימר
  • עורך האתר: פרופ' דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ' אלכסנדרה בלביר, פרופ' פנינה לנגביץ, פרופ' דן כספי
מחקרים

הבסיס הגנטי לתחלואה נלווית בסוכרת מסוג 2 ואוסטאוארתריטיס

במחקר אשר פורסם לאחרונה, זיהו החוקרים 18 מוקדים גנטיים בעלי פוטנציאל להוות בסיס לתחלואה הנלווית בסוכרת מסוג 2 ובאוסטאוארתריטיס

אוסטאוארתריטיס של הברך. אילוסטרציה

תחלואה מרובה מהווה אתגר בריאותי הולך וגובר בעל השלכות חשובות על ניהול ומדיניות בריאות. דפוס התחלואה המרובה הנפוץ ביותר הוא השילוב של מחלות קרדיומטבוליות ומחלות אוסטיאוארטיקולריות. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת American journal of human genetics, ביקשו החוקרים לבחון את הבסיס הגנטי של תחלואה נלווית בסוכרת מסוג 2 ובאוסטאוארתריטיס.

תוצאות המחקר הדגימו כי ישנה קורלציה גנטית כלל-גנומית בין שתי המחלות וראיות חזקות ל-18 אזורים גנומיים בהם ישנה קולוקליזציה של סיגנלים הקשורים למחלות. ע"י שילוב של כלי מולטי-אומיקה ומידע פונקציונלי, החוקרים בחנו את הסיגנלים המשותפים וזיהו גנים אפקטורים (ובכללם, FTO ו-IRX3), המספקים תובנות לגבי הקשר האפידמיולוגי בין השמנת יתר לשתי המחלות. החוקרים מצאו כי סיגנלי הבסיס של התחלואה הנלווית באוסטאוארתריטיס של הברך והירך יחד עם סוכרת מסוג 2, בהתאמה, משרים הגברה של מטבוליזם של שומנים ושל מסלולי היווצרות שלד.

במחקר זה, זיהו החוקרים השפעות מורכבות של ביטוי גנים ספציפי לרקמות, על תוצאי תחלואה נלוות. ממצאים אלו מספקים תובנות לגבי הבסיס הביולוגי להמצאות המקבילה של סוכרת מסוג 2 ואוסטאוארתריטיס.

מקור:

Arruda AL, Hartley A, Katsoula G, Smith GD, Morris AP, Zeggini E. Genetic underpinning of the comorbidity between type 2 diabetes and osteoarthritis. Am J Hum Genet. 2023 Aug 3;110(8):1304-1318. doi: 10.1016/j.ajhg.2023.06.010. Epub 2023 Jul 10. PMID: 37433298; PMCID: PMC10432145.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אוסטאוארתריטיס,  סוכרת סוג 2,  תחלואה נלווית,  ביטוי גנים
תגובות