• יו"ר: פרופ' מרב לידר
  • חברי הועד: פרופ' יעקב אבלין, ד"ר שירלי אורן, ד"ר יולנדה בראון, ד"ר ויקה פורר, פרופ' דורון רימר
  • עורך האתר: פרופ' דורון רימר
  • ועדת ביקורת: פרופ' אלכסנדרה בלביר, פרופ' פנינה לנגביץ, פרופ' דן כספי
מחקרים

אאוזינופיליה נקשרת עם סיכון מוגבר לדלקת מפרקים שגרונית

רנדומיזציה מנדליאנית הדגימה כי ספירת האאוזינופילים נמצאה כגורם סיכון לדלקת מפרקים שגרונית, כאשר עלייה בספירה נקשרה עם סיכון מוגבר

13.12.2023, 15:59
אאוזינופילים (מקור: ויקיפדיה)
אאוזינופילים (מקור: ויקיפדיה)

דלקת מפרקים שגרונית (RA) היא מחלה אוטואימונית המתאפיינת עם הצטברות של לויקוציטים ומתווכים דלקתיים בתוך הרקמה הסינוביאלית. ישנה סברה כי ספירת הלויקוציטים עשויה לשחק תפקיד בפתוגנזה של RA. עם זאת, עדיין לא ברורה הסיבתיות בדבר.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Scientific Reports' מטרת החוקרים הייתה לבדוק את הקשר הסיבתי בין לויקוציטים שונים לבין RA באמצעות יישום שתי דגימות רנדומיזציה מנדליאנית (MR) של משתנה בודד ו-MR מרובת משתנים.

לצורך אנליזת ה-MR החוקרים השתמשו בסטטיסטיקות סיכום של genome-wide association studyי(GWAS) לתכונות החשיפה (ספירת אאוזינופילים, ספירת נויטרופילים, ספירת לימפוציטים, ספירת מונוציטים, ספירת בזופילים וספירת תאי דם לבנים) ותכונת התוצא (RA). החוקרים הפיקו את סטטיסטיקות הסיכום של לויקוציטים ממטא-אנליזה של Blood Cell Consortium וממחקרי INTERVAL.

מתוצאות החוקרים עולה כי מידע ה-QWAS הציבורי ל-RA כלל 14,361 מקרים ו-43,923 ביקורות. אנליזות שונות משוקללת הפוכה, ציון משוקלל, MR-Egger regression, MR pleiotropy residual sum and outlier ו-MR מרובת משתנים בוצעו במסגרת אנליזת ה-MR. ב-MR של משתנה בודד נמצא כי עלייה בספירת האאוזינופילים (יחס הסיכויים,  1.580, רווח בר-סמך של 95%, 1.389-2.681, p = 1.30 × 10–7) העלתה באופן מובהק את הסיכון ל-RA. כמו כן, MR מרובת משתנים אישר גם כן כי ספירת האאוזינופילים מהווה גורם סיכון ל-RA.

לסיכום, ממצאי החוקרים הדגימו כי עלייה באאוזינופילים נקשרה עם סיכון גבוה יותר ל-RA. החוקרים מציינים כי יש צורך בהבהרות נוספות בנוגע לסיבתיות ולמנגנונים הבסיסיים אשר עשויים לזהות התערבויות אפשריות לצורך קידום מניעת RA.

מקור:

You, JM., Zhang, YC., Fan, KY. et al. Genetic evidence for causal effects of leukocyte counts on risk for rheumatoid arthritis. Sci Rep 13, 20768 (2023). https://doi.org/10.1038/s41598-023-46888-1

נושאים קשורים:  מחקרים,  אאוזנופיליה,  דלקת מפרקים שגרונית,  לויקוציטים,  הקצאה אקראית מנדליאנית,  GWAS
תגובות